Ad hoc, mindösszesen három órás „Köszönöm” kiállítás nyílt az Irarefashion és FYT nyakkendők darabjaiból az Erkel utcai Idősek Klubjában. A „szerzőt”, Hegedüs Irént kérdezzük a kiállítás okáról. (tovább…)
Ad hoc, mindösszesen három órás „Köszönöm” kiállítás nyílt az Irarefashion és FYT nyakkendők darabjaiból az Erkel utcai Idősek Klubjában. A „szerzőt”, Hegedüs Irént kérdezzük a kiállítás okáról.
– A kiállítás apropóját az adja, hogy ebben az évben egy korszerűen felújított épületet vehetett birtokba az Idősek Klubja. Az ide rendszeresen járó hölgyek az itteni dolgozókkal karöltve munkálkodtak a környezet kialakításán. A gyepesítés érthető okból még nem kezdődött meg, de gyönyörű cserepes virágokat ültettek és tették vidámabbá a helyet. A virágültetés nem egyszeri alkalom, hanem mindennapos gondozás, és leszögezendő tény, hogy ezek a virágok egész nyáron virítanak mutatván, hogy az itteni hölgyek folyamatos tevékenységüknek tekintik a szépítést. Édesanyámat szoktam kísérni az Idősek Klubjába, s nekem minden alkalommal jókedvem kerekedik tőlük, s mint tudjuk, a jókedv derűsebb napot hoz az életünkbe. Ezeket a derűs napokat szeretném viszonozni az Irarefashion és FYT nyakkendők „Köszönöm”kiállításával remélve, hogy ma én is egy derűsebb napot lopok az életükbe.
– A kiállított ruhák meglehetősen szokatlanok férfi szemmel nézve…
– Recycle – újrahasznosítás, refashion – újrahasznosítás az öltözködésben. Pénztelen korunk egyetlen pozitív hozama, hogy rákényszerít bennünket, nézzünk körül meglevő, igaz értékeink között, és tárgyi értékeink felfedezésével párhuzamosan gondolkodásunkat is az igaz értékszemlélet köré csoportosítsuk. Én e tárgyi, igaz értékeket a ládafiából előkerülő kézimunkában fedeztem fel, ezeket a régi hímzéseket, horgolásokat építem be a mai ruhatárába. Véletlenül sem akarom utánozni a régi korok ruháit, emiatt kapnak hangsúlyt az egyéb díszítések, szokatlan, akár tépett szabás is. Könnyen lehet, a hagyomány kedvelői erre felszisszennek, én azonban úgy vélem, ha a mai divat értékes elemeket használ úgy, hogy azok hordhatóak legyenek az utcán is, ezzel a magyar népművészet népszerűsítésének szolgálólányaként működik.
– Ha a ruhákat a szokatlan jelzővel illettem, akkor a nyakkendők minimum extravagánsak.
Az örökké létező kockafejűség örök szimbólumai a változtathatatlan örök szürke nyakkendők, gondoltam, ezt a szimbólumot elorozom és önmagát állítom viselőivel szembe azzal, hogy felöltöztetem. Miközben a szürke nyakkendők után kutattam, rengeteg gyönyörű, továbbgondolást kínáló nyakkendővel találkoztam, így született meg az FYT nyakkendő család. A stílus egy nagy játék, ami a tökéletesség irányába tör, díszítéseimmel az adott nyakkendő stílusát fokozom, vagy ellenkezőleg, ellensúlyozom, néha valamiféle saját filozófiát belecsempészve. Az FYT nyakkendő család egyértelmű üzenete a férfiak számára, hogy ne féljenek a színesedéstől, díszítésektől, a honfoglaló férfiak is híresek voltak jólöltözöttségükről.
Gardézi, XI. századi perzsa történetíró írta 920 táján, hogy "a magyarok ruhája brokát, fegyvereik ezüsttel vannak kiverve és gyöngyökkel berakottak".
A nyakkendő család neve FYT – mindegyik egyedi -, ebből az utolsó két betű a your tie, a te nyakkendőd, az első lehet bármi, meghagyom viselőjének a szabad választást. Lehet fantastic – fantasztikus, frenetikus, feledhetetlen, felbecsülhetetlen, fantáziadús, – a másik oldalról pedig fárasztó, fafejű, fébolond, felháborító, felbosszantó, azok az értékek, amelyeket a konkrét FYT nyakkendők konkrét viselője képviselni kíván. Szabad inggel hordani, de a divat szerint pólón, vagy nyáron akár meztelen bőrön, tüntetve a kockafejűség ellen.
A kiállítás installációja meglehetősen szerény – pár vállfa, ruhaszárító és az itteni virágok. Azzal, hogy vállaltam ezt a kiállítást, ki akarom jelenteni, a pénztelenség nem szünteti meg értékeinket, gondolatainkat, kreativitásunkat, alkotó kedvünket, csak néha szégyellünk kirukkolni vele a megszokott körítések hiánya miatt. Én úgy vélem, az alkotó, gondolkodó emberek feladata most is, hogy elégedetten húzzák ki magukat mások és önmaguk előtt, és hangosan kimondják: Lám, nem hiába jöttem a világra.
Képek nagyobb méretben, a Galériában
Fotók: bnkid.com