1909. október 16-án született Mezei Mária, aki 1950-től haláláig, 1983-ig élt Budakeszin. Most a budakeszi Kompánia Színházi Társulat és az amikisvarosunk.hu korábbi kisfilmjeivel és néhány régebbi írásunkkal emlékezünk a magyar színművészet egyik legkiemelkedőbb alakjára. (tovább…)
1909. október 16-án született Mezei Mária, aki 1950-től haláláig, 1983-ig élt Budakeszin. Most a budakeszi Kompánia Színházi Társulat és az amikisvarosunk.hu korábbi kisfilmjeivel és néhány régebbi írásunkkal emlékezünk a magyar színművészet egyik legkiemelkedőbb alakjára.
A Kompánia Színházi Társulat kedves, bohókás hangulatú kisfilmje https://www.youtube.com/watch?v=F02VgoWT-wg 2009-be rőpít vissza minket. Ekkor ünnepeltük Mezei Mária születésének 100. évfordulóját. A kisfilm az első Mezei Mária Emlékhétre való készülődés idején készült két helyszínen, az egykori – 60 évig nem üzemelő – Kossuth mozi (Fő utca 172, Keszi Panzió) "újjászületésének" lelkesítő pllanataiban, ill. hasonlóan szép képsorokkal, a Mezei Mária Ház felújítási munkáit láttatva. A felújítási munka lelke a Kompánia Színházi Társulat volt (és azóta, az elmúlt 7 évben is ők a lelkei a Mezei Mária Emlékhétnek), de az EFMK munkatársai is sokat tettek a készülődés heteiben, és a később sajnos megszűnt Budakeszi Lokálpatrióták Egyesülete is festett-mázolt a Mezei házban, nem is beszélve Borda Mihályról, a mozi szerelmeséről, aki a vetítés technikát hozta és kezelte ezeken az emlékezetes napokon, de nyilván mások is sokat tettek ezért a 100 éves évfordulóért.
A másik kisfilm, honlapunk kisfilmje https://www.youtube.com/watch?v=DTI1y5xTWsE hat éve az emlékhét egy nagyon emlékezetes óráját örökítette meg a Mezei Mária ház falai között és a ház tündérkertjében. Mayer Zita és Hantos Násfa megejtően kedves múzeumpedagógiai játékát, budakeszi kisiskolásokkal. Ez a kisfilm a legszebb példája annak, hogy miképpen őrizhetjük meg azt a szépet és jót, azokat az értékeket, melyeket ránk bízott a sors.
Jelenleg nem fogad látogatókat a Mezei Mária ház. Az épületet felújítják és remélhetőleg 2019-ben, mikor a művésznő születésének 110. évét fogjuk ünnepelni, már ismét látogatható lesz az épület.
Kapcsolódó cikkek:
https://amikisvarosunk.hu/cikk/nasfa-es-zita-csodaja-mezei-maria-hazban