A Szervita Rend 1938-1950 között a hívek adományaiból, budakeszi mesteremberek önzetlen munkájával és levelezőlapként árusított téglajegyekből építette újjá a makkosmáriai kegytemplomot. (tovább…)
A Szervita Rend 1938-1950 között a hívek adományaiból, budakeszi mesteremberek önzetlen munkájával és levelezőlapként árusított téglajegyekből építette újjá a makkosmáriai kegytemplomot.
A levelezőlapon az alábbi szöveg olvasható: „az ősrég iVérehullató Boldogasszony tiszteletére épülő Nemzeti Zarándoklataink Forradalmi Szentélyére szíves adományokat hálásan fogad a Szervita Atyák Tartományfőnöksége, Budapest, IV. Szervita tér 6. sz. Csekkszámla: 17.340
A Magyar Kurír 1946. október 11-i beszámolója szerint 1, 2 és 5 forintos téglajegyet és 1 forintos cserépjegyet lehetett vásárolni az újjáépítéshez.
1946-tól, a cikkünk főképén megjelenő tusrajz volt látható az akkor kiadott levelezőlap-téglajegyen. A tusrajz az újjáépítés tervező mérnökének, Schall Józsefnek a munkája. A rajz a templom mellé elképzelt kerengőt és egy szép parkot ábrázolt.
Schvoy Lajos székesfehérvári püspök 1950-ben felavatta az újjáépített templomot. A Schall József által megtervezett kerengő és park, valamint az ugyancsak oda álmodott kolostor soha nem épült fel. A kommunizmus évtizedei mindezt meghiusították.
Az eredeti levelezőlapot – melyről a másolatot készítettem – néhai Nagyné Starcz Terézia mutatta neg nekem több évvel ezelőtt. Halála után is köszönöm neki, hogy felhívta figyelmemet erra az értékes dokumentumra.