A böjt hagyományosan hamvazószerdán kezdődik, ekkor ér véget a vízkeresztkor kezdődő farsang (tovább…)
A böjt során nemcsak a test, hanem a lélek is megtisztul.
A böjt hagyományosan hamvazószerdán kezdődik, ekkor ér véget a vízkeresztkor kezdődő farsang.
Az elkövetkező időszak a legjobban alkalom a testi és lelki megtisztulásra, arra, hogy belső világunkra figyeljünk, magunkba szálljunk, egy kicsit elvonuljunk, gondolatban a világtól.
Az idén február 10-én hamvazószerdával kezdődik a nagyböjt, ezen a napon szigorú böjt és hústilalom van.
A nagyböjt 40 napig tart, Jézus 40 napi böjtölésének emlékére. Őseink ebben az időszakban egyáltalán nem ettek húst, és naponta csak háromszor étkeztek. A böjti fegyelem az idők során nagyon sokat enyhült. Nagyböjt péntekjein azonban ma is hústilalom van.
A keresztény ember lelkigyakorlattal, szentgyónással, gyakori szentáldozással és a jóra való törekvéssel készül a húsvét ünnepére.
Ez az időszak a nehézségek megoldására, hibáink s bűneink felismerésére, a bűnbánatra és a megtérésre ad lehetőséget.
Életünknek e rövid szakasza lehetőség et ad arra, hogy lelki sebeinket elfelejtve tovább haladjunk a szeretet útján.
Hamvazószerdán, a szentmisén különleges szertartás jelzi a böjti időszak kezdetét. A tavalyi virágvasárnap barkáinak hamvaival, a pap hamuval keresztet rajzol a homlokunkra, ami emberi végességünkre emlékeztet és bűnbánatra hív.
E szavakat mondja: „Emlékezz ember, hogy porból lettél és visszatérsz a porba.”
A szokás onnan ered, hogy a zsidók és az őskeresztények is hamut szórtak vezeklésként a fejükre.
A hamu az elmúlásra a halálra figyelmeztet minket, de egyben a megtisztulás jelképe is.
Az ember számára kikerülhetetlen a halál, mégsem jelent számunkra teljes megsemmisülést, mert létezik a feltámadás.
Az Egyház három dolgot ajánl a nagyböjtre, amelyek minden esztendőben a vallási életben való megújulást szolgálják.
Imádság – Böjtölés – Adakozás.
Imádság: az év minden időszakában fontos lelki táplálék számunkra. A szó szoros értelmében beszélgetés Istennel; tágabb értelemben a minden időben és helyzetben megélhető személyes kapcsolat Istennel.
„ Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem minden tanítással is, amely az Isten szájából származik.”
– Mt.4,4
Böjtölés: a nagyböjt alatt azzal a szándékkal végezzük, hogy még jobban tudjunk figyelni lelkünkre, lelkiismeretünkre. A mértékletesség egyaránt nagyon fontos a táplálkozásunkban és az életvitelünkben.
“Ne annyit markolj, amennyit szeretnél, hanem amennyit a kezedben bírsz tartani.” Seneca
Adakozás: a szegények segítése ne csak húsvétra és karácsonyra korlátozódjon, kötelességünk az év minden napján segíteni az arra rászorulóknak.
A böjt jelentése: tartózkodás az evéstől, ivástól, vagy valamilyen tevékenységtől. Táplálkozás esetén a böjt lehet részleges vagy teljes, attól függően, hogy például valaki csak bizonyos fajta ételektől tartózkodik, vagy pedig minden ételtől és italtól.
A böjt, változó időtartamú lehet, egy naptól akár egy hónapnál is tovább tarthat. Tudatosan böjtölni vallási, spirituális vagy egészségügyi okokból szoktak. A böjtre lelkileg rá kell hangolódni. Hagyni kell időt
magunknak, hogy gondolataink megérjenek rá.
A böjt indítéka lehet:
Megszabaduljunk a méreganyagoktól
Regeneráljuk májunkat
Megtisztítsuk testünket – lelkünket
Apátia, érzelmi kimerültség, depresszió
Legyőzzük az ételekhez fűződő érzelmi kötődést
Mikor lenne a legjobb számunkra, hogy elkezdjük a böjtöt?
Az egyik legoptimálisabb, a húsvét előtti időszak. Böjtölni bármikor lehet, azonban hatékonyabb, ha előre eltervezzük. A hosszan tartó böjtnél fontos a böjttörés, vagyis a levezető szakasz.
Ez éppen olyan fontos folyamat, mint maga a böjt. Tehát, ha valaki komoly léböjtöt tartott 7 napig, akkor a levezetést 4 napig kell, hogy végezze. A böjttörés délben történjen, ekkor csak jól megfőtt barnarizst fogyaszthatunk! A levezetés alatt nem fogyasztható só, hús, tejtermék. A szervezet visszahangolása, felkészítése a táplálkozásra bármilyen böjtnél nélkülözhetetlen folyamat!
Mielőtt rászánnánk magunkat egy hosszabb böjtre, lé böjtre, konzultáljunk orvosunkkal!
Böjtölni nem csak úgy lehet, hogy nem eszik az ember. Böjtölhetünk úgy is, hogy lemondunk valamiről, ami nagyon kedves számunkra.
Például nagyböjt idején nem nézünk televíziót, nem járunk szórakozóhelyre, a gyermekek nem esznek csokoládét, édességet.
Nem véletlenül javasolják a lelki mesterek a böjtöt a testi-lelki megújuláshoz. Gyakran a rossz táplálkozás áll a betegségek hátterében.
Ha valaki beteg, az első számú alternatíva a gyógyulás felé, influenzánál, de még egy egyszerű náthánál, köhögésnél is a böjt, a megtisztulás, nevezhetjük diétának is.
Mikor nem javasolt a böjt?
„Ha bármiféle krónikus betegségünk van, mindenképpen érdemes a tisztítás előtt ellenőriztetni a vérnyomásunkat, a szívfrekvenciát, laborvizsgálaton és általános fizikális vizsgálaton átesni, és kikérni a kezelőorvosunk tanácsát. Egyáltalán nem szabad belekezdeni ilyen jellegű kúrákba az alábbi esetekben: tartós szteroid terápia, TBC, pajzsmirigy túlműködés, veseelégtelenség, terhesség, szoptatás, vérkeringési, vérképzőszervi betegségek, diabétesz, pszichiátriai betegségek.”
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/fogyokura/7522/a-bojtoles-szabalyai-mikor-tilos
Nem mindenki tud böjtölni, ez nem probléma! A nagyböjt időszaka tökéletes alkalom arra, hogy változtassunk megszokott (rossz) táplálkozási szokásainkon.
Az egészséges táplálkozás és az életmódváltás kezdete
Az első lépések az egészséges életmód felé, mikor leszokunk a dohányzásról, felhagyunk a mértéktelen hús, cukor,fehérlisztből készült pékáruk, bolti tejtermékek, az instant levesek és porok fogyasztásával, visszatérünk a nagyanyáinktól örökölt táplálkozási szokások ismételt bevezetéséhez. Az életmódváltással együtt jár, hogy többet mozgunk. Napi húsz perc séta csodákra képes!
Növeli a fizikai és szellemi egészséget. Séta közben a szervezet az energia nagy részét az elraktározott zsírból nyeri, ennek következtében segít az optimális testsúly elérésében, megtartásában. A rendszeresen sétálók között alig van elhízott, mivel ez a mozgásforma természetes zsírégető hatású.
Erősíti az immunrendszert, tisztítja a tüdőt és a légutakat, a mozgásnak köszönhetően több oxigén jut a vérbe. A gyaloglás nem csak az izmokat erősíti, hanem azokat a csontokat is, amelyeket megmozgat.
Nem megerőltető mozgás, mégis mindenki számára megfelelő mozgásforma. Lecsendesíti az elmét, segít a feszültség levezetésében, csökkenti a fáradtságot és a kimerültséget.
“Nem a betegségekkel kell foglalkoznunk, hanem az életmódunkban lévő hibákkal. Szüntesd meg ezeket a hibákat, és a betegségek maguktól eltűnnek."- Are Wearland
Írásom ismeretterjesztési céllal készült. Nem helyettesíti a szakszerű orvosi diagnózist és terápiát.
Ha beteg, keresse fel kezelőorvosát! A legnagyobb gondosság ellenére az anyagban hibák előfordulhatnak.
Az itt közreadott esetleges téves információ felhasználásából eredő minden felelősséget és igényt a szerző ezúton elhárít magától.
Vecsei Anett
Természetgyógyász
Okleveles Reflexológus, Fitoterepauta, Aromaterepauta
Fotó: Ribényi Csaba Alfonz, Wikipédia, Albrecht Dürer