Cikkem megírását tulajdonképpen az amerikai elnökválasztások kapcsán megjelent elemzések ihlették. Ezek az elemzések egyértelműen kimutatták, hogy változó világunkban mennyire lecsökkent a nyomtatott sajtó és a televíziók befolyásoló szerepe és ezek már itt, Budakeszin is érzékelhetőek.
Cikkem megírását tulajdonképpen az amerikai elnökválasztások kapcsán megjelent elemzések ihlették. Ezek az elemzések egyértelműen kimutatták, hogy változó világunkban mennyire lecsökkent a nyomtatott sajtó és a televíziók befolyásoló szerepe, és ezek már itt, Budakeszin is érzékelhetőek
Ha valaki az Egyesült Államokban a választások előtt bármiféle újságot vásárolt, abban csak az egyik oldal véleménye, kritikái, elemzései jelentek meg és ugyanez volt a helyzet az ottani televízióknál is. És mégis, mindezek ellenére a rivális jelölt lett az új elnök. Miért is? Több egyéb ok mellett – melyekre most nem térnék ki – az alulról szerveződő interaktív, netes terep szerepe most lett végképpen meghatározó, mindent eldöntő tényező. Ez még az előző négy éves ciklusban nem volt így, csak most lett végképpen megkerülhetetlen. És ez már így is fog maradni hosszú időkön keresztül.
Na és mi a helyzet Budakeszin, 14 ezer fős településünkön, miképpen jelentkezik a net hatása? Jelentem, ebben speciel nincs igazán lemaradásunk az Új Világtól, vagy akár a fejlett Nyugat Európától sem. Legalább is itt, a mi, „gazdagnak” mondott térségükben biztos, hogy így van. És érdekes módon, nálunk is az elmúlt néhány évben következett be ez az erőteljes internetes szétterülés, fokozatosan, lábujjhegyen közelítve, szinte észrevétlenül. A facebook, a blogok és a mindenféle levelező listák most kezdenek igazán kiteljesedni és ebbe a felsorolásba szerényen, talán besorolhatom az amikisvarosunk.hu Budakeszi Családi Magazint is. Az amikisvarosunk.hu egyébként néhány hónapja már megjelentetett ebben a témában egy cikket, mikor még nem lehettünk az amerikai elnökválasztás tapasztalatinak a birtokában https://amikisvarosunk.hu/cikk/budakeszi-uzenofal-koszonjuk-somlovari-jozsefne-hozzaszolasat-elkezdodott-varosunkban-az.
Nem lennének hitelesek azonban az itt leírtak, ha nem szólnék arról is, hogy a világnak ez az „alulról szerveződő”, kommunikációs lehetősége, ez a „második nyilvánosság” milyen veszélyeket, ellentmondásokat is rejthet magában. A név nélküliség védettsége sok hamis hírt terjeszthet. Ez a trend már Magyarországon is megmutatkozik. Budakeszin egyelőre még a hozzászólók többsége névvel mondja el véleményét, mely lehet, hogy néha nyers és indulatos, de általában őszinte. Kevés a manipulatív, felelőtlen hírterjesztő.
Az viszont nagyon elgondolkoztató és egyben örömteli is – tanulmányozva a budakeszi média összes szegmensét – hogy a bárhová kéretlenül befurakodó celebes, önimádó, narcisztikus fordulatokat nem igazán szereti a helyi közvélemény. Az ilyen mentalitás Budakeszi közéletében kontra produktív hatást ér el.
Fotóforrás. pixabay.com