Alakulóban van a Lidl-el szemben Budakeszi új közösségi tere, önkormányzati beruházással. Már ősszel elkészült a drótkötélpálya és a szabadtéri sporteszközök is nagyon közkedveltek, és minden bizonnyal más meglepetések is várhatóak az elkövetkező időben, a mintegy 4000 m2-es területen. Tapasztalataim szerint egyre inkább a több funkciós, reatívan megálmodott, több generációnak is attrakciókat kínáló találkozó helyek korszaka jött el. A Keszikult melletti közösségi téren az elkövetkező évek beruházásai, átalakításai miatt (500 fő színház-rendezvény épület megépítése és az Erkel Ferenc Művelődési Központ felújítása), különösképpen felértékelődik ennek az új, 4000 m2-es közösségi térnek az értéke.
És itt felvetődik a kérdés! A 60-on túliak is találnak majd itt lehetőséget szabadidejük eltöltésére?
16 ezer fős városunk lakosságának több mint negyede – cca. 4000- 4500 fő – ez a korosztály. Van ugyan két nyugdíjas klub, a Keszikult számos találkozójuknak a helyszíne és a Generációk Háza is remek havi program ajánlatokkal várja őket, ám ezek a lehetőségek jó esetben csak néhány száz 60 pluszoshoz érnek el, szabadtéri lehetőségeik pedig egyáltalán nincsenek.
Miképpen lehetne egy vonzó helyszínnel gazdagítani ennek a korosztálynak az aktív életét, szórakozási lehetőségeit, megteremteni egy olyan találkozási helyet, ahol a fiatalabb generációkkal egy térben, egymás mellett, de akár együtt is önfeledten lehetne eltölteni szabadidejüket?
Én természetesen erre a 4000 m2-es, új közösségi térre gondolok, ahol egy 300- 500 m2-es részt bizonyára biztosítani lehetne erre a célra a terület bal hátsó sarkában.
Legalább is a jelenlegi készültségi állapot alapján ez tűnik leginkább optimális helynek.
Egy ilyen helyre régóta vágyakozó 60-on túli korosztály ”időmilliomosként” – az év 6-7 meleg hónapjában – gyakorlatilag reggeltől estig használhatná ezt a szabad teret – leszámítva az elviselhetetlenül meleg órákat. És nincs kétség afelől sem, hogy egy ilyen nyüzsgő hely egyhamar felkeltené egy jó szimatú vendéglős érdeklődését is.
(Napjainkban már nem okvetlenül szükséges kőépület építeni egy vendéglátóipari szolgáltatás számára. Egy egyik napról a másikra oda telepíthető konténer, food truck, büfé kocsi – vagy nevezzük bárhogyan – már rendelkezhet olyan felszereltséggel (víztartály, szennyvíztartály….), melyek biztosítják az üzemeltetéshez szükséges feltételeket. Persze ehhez elengedhetetlen egy NÉBIH előírásainak megfelelő bázishely is, amely al forgalmazás közben el nem végezhető tevékenységek biztonságos hátterét teremti meg.)
És most vegyük számba azokat a szórakoztató, gondűző játékokat, melyek ide csábítanák a 60-on túliakat. Bár én még abban sem vagyok biztos, hogy csak őket, hisz az alábbiakban felsorolt játékokat, szabadidős tevékenységeket kortól és nemtől függetlenül bárki játszhatja.
Petanque: francia eredetű, könnyen elsajátítható, egyszerű és mégis nagyszerű közösségépítő golyósjáték, mely a homo ludens (játékos ember) számára sok csodát és örömöt hoz, kapcsolatokat teremt, elűzi a magányt-gondot. Főleg a mediterrán országokban népszerű. És mivel Magyarország éghajlata is ebbe az irányba halad, nem meglepő, hogy ez a játék már hazánkban is egyre népszerűbb. Játszható egyéniben és párosban fejenként három golyóval, illetve háromfős csapatban, fejenként két golyóval. A játék célja, hogy a csapatok a golyókat közelebb jutassák a célgolyóhoz (öcsi), mint az ellenfél.
Lehet játszani az erre a célra kialakított 12-14 méter hosszú, 3-4 méter széles pályákon, de a játékra bármilyen terület alkalmas, ahol viszonylag kemény talajon kis rétegű salak, kavics vagy zúzott kő van. Ilyeneket legkönnyebben parkokban, sétányokon találhatunk.
Videók a petanque játékról:
Lengő teke: A lengőteke az 1950-es évek végén kezdett elterjedni, főleg üdülőkben, vállalati sporttelepeken és strandfürdők területén. A lengőteke egy élvezetes, rekreációs játék, ami egy ideig eltűnt a köztudatból, de mára újra kezd visszakerülni a mindennapokba. Mindenki játszhatja kortól és nemtől függetlenül. Fejleszti az előrelátási képességet, hiszen gondolkodni kell a visszatérő golyó ívén, hogy az hogyan találja el a bábukat.
Két személy játszhatja egymás ellen. A játék lényege, hogy egy kötélen lógó golyót meglenditünk, ez megkerüli a talpon álló bábukat, majd a visszaérkező golyónak minél többet le kell dönteni a kilenc bábuból. Pofon egyszerű szabályok szerint játszák. Kis helyigényű, mindössze néhány m2-t foglal el.
Videó a Lentiben lengő tekéző nyugdíjasokról:
További játékhelyek. Néhány sakk- és kártyaasztal székekkel, ping-pong asztal, darts tábla. Ez aligha szorul magyarázatra.
Amúgy Budakeszinek van egy óriás-kültéri sakktáblája is. Ez is elhelyezhető lenne itt.
Kültéri sakktábla került a budakeszi közösségi térre
Budakeszin, a XXX. Erkel Napok alkalmából átadtak egy kültéri sakktáblát a zeneszerző és neves sakkozó tiszteletére. Erkel Ferenc az 1864-ben...
Az itt felsorolt szabadtéri játék lehetőségeket gyakorlatilag néhány nap alatt meg lehetne valósítani. Nem gondolnám, hogy nagyon meghaladná az egy-másfél millió forintot a megvalósításuk.
Ajánlom a város vezetés- és szabadidejét derűsen, gondtalanul és boldogan élni akaró budakeszi polgárok figyelmébe!
(A fotó 2023. szetemberében készült a Budakeszi Családi Napon az új közösségi téren)
Horváth Jenő, a budakeszi “a MI kisvárosunk” Egyesület elnöke
Fotóforrás: Pinterest, Torti Szofi, Jecs Tibor