Lassan megyünk kifelé a télből, a nappalok már érezhetően hosszabbodnak. A híradásokban azonban arról hallunk, hogy influenzajárvány van hazánkban. Így január vége felé, kimerülnek a szervezet tartalékai, és könnyebben kapjuk el a betegségeket.
Lassan megyünk kifelé a télből, a nappalok már érezhetően hosszabbodnak. A híradásokban azonban arról hallunk, hogy influenzajárvány van hazánkban. Így január vége felé, kimerülnek a szervezet tartalékai, és könnyebben kapjuk el a betegségeket.
Tapasztalatom szerint ilyenkor, hatékonyan kell támogatni szervezetünket, immunrendszerünket. Egy jó állapotban lévő szervezet akár pár nap alatt képes meggyógyulni, míg egy legyengült szervezetnek sokkal hosszabb időre van szüksége.
A megbetegedést az influenza vírus okozza, gyógyszere nincs, antibiotikum kezelésre csak a szövődmények gyógyításakor van szükség. Fontos a lázcsillapítás, folyadékpótlás, és lehetőleg egyenletes melegben (szobában) tartózkodáson kívül egyebet a gyógyulás érdekében nem tudunk tenni. Zárt közösségekben gyorsan terjed cseppfertőzéssel, ezért többször kell kezet mosni, óvodákban, iskolákban, munkahelyen, sőt még otthon is gyakran szellőztessünk.
Lappangási ideje 1-5 nap között van, így gyakran a még tünetmentes, fertőzött egyének fertőzik a még egészséges társaikat. Amíg a láz fennáll, addig fertőznek a betegek.
Az influenza elsődleges tünetei:
• láz
• hidegrázás
• borzongás
• rossz közérzet
• fejfájás, torokfájdalom
• izomfájdalom.
Ha mégis beteg lett, feltétlenül forduljon orvoshoz! Ágyba bújni, pihenni, és nem lábon kihordani, mivel szövődmények alakulhatnak ki, és a közösséget is megfertőzheti!
Az immunrendszer munkáját segíti
Nagyon fontos a megelőzés, immunerősítés, a megfelelő étrend, mely szinte mindennek az alapja!
A téli időszakban rendszeresen szedjünk D-vitamint, C-vitamint, multivitamint.
Fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget nyersen is. Kerüljük nassolást, a cukrot, helyettesítsük jó minőségű mézzel, de mértékkel. A cukor megterheli szervezetünket és gyengíti immunrendszerünket.
A fehér kenyeret nem tartom egészségesnek, ha módunkban áll válasszunk inkább teljes kiőrlésű gabonából készített termékeket, például tönköly, rozs…
Ha köhögünk, és náthásak vagyunk, kerüljük a tejtermékek fogyasztását átmenetileg.
A fokhagyma és a vöröshagyma igazi fertőtlenítő – légúttisztító táplálékunk. Szinte mindennap kellene fogyasztanunk valamilyen formában pl. pirítósra kenve.
Csípős paprika: hatóanyaga a kapszaicin, ingerli a nyálkahártyáját, serkenti a vérkeringést, serkenti az anyagcserét, baktérium és vírusölő hatású. Mértékkel fogyasszuk.
„Táplálékod legyen orvosságod. – Amit eszel, azzá leszel.” – mondta Hippokratész az ókorban, ennek a mondásnak napjainkban egyre nagyobb a jelentősége.
Az immunrendszerünk 70%-a beleinkben, emésztőrendszerünkben található. Ezért fontos az ép bélflóra, és ennek állapota főként attól függ, hogy mit eszünk. Amit megeszünk, az bekerül a szervezetünkbe, szervezetünk abból tud építkezni, és ez határozza meg egészségi állapotunkat.
Az éjfél előtti alvás nagyon fontos. Lehetőleg mindig ugyan abban az időpontban bújjunk ágyba. Az alváshiány, fáradtság gyengíti az immunrendszert.
Mozgás-séta a friss levegőn!
Hétvégenként érdemes beiktatni még ebben a fagyos időben is egy-egy rövidebb kirándulást, túrát.
Szeretettel ajánlom a jógát, nemcsak mint testmozgást, hanem, mint életmódot is egyben.
Immunerősítő gyógynövények
A napi folyadék bevitel érje el a 2 litert, még ebben a hideg időben is. Fogyasszunk tiszta vizet, mézes limonádét és korosztályunknak megfelelő immunerősítő teát:
Zöld tea, lapacho, gyömbér, kakukkfű, bodzavirág, hársfa, csipkebogyó.
Kedvencem a csipkebogyó tea, ne felejtsük el, hidegen kell áztatni minimum 4 órán át, de legjobb egy éjszakán keresztül. Majd a bogyókat forrázzuk le, hogy csipkebogyó többi hatóanyaga is kioldódjon.
Apiterápia
Az apiterápia a méhek által készített anyagokkal gyógyít. Minden, amit a méhek a kaptárban előállítanak, az emberek számára gyógyító hatással bírnak. Ezek a természetes anyagok, egyrészt egészség megóvását segítik, másrészt több betegséget hatékonyan gyógyítanak. Szervezetünk számára nagyon egészségesek!
A méz, a propolisz, a virágpor olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amik erősítik immunrendszerünket. Nagyban hozzájárulnak egészségünk megőrzéséhez. Fogyasszuk rendszeresen a méhek által készített termékeket, mert nagyon sokféle ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak. A méhészeti termékek allergizálhatnak, ezért óvatosan használjuk őket!
Aromaterápia
Rendkívül hatékony természetes alternatíva a betegségek megelőzésére. Javasolt, illetve nagyon hatékony, ha terápiás, biominősítésű citrom illóolajat párologtatunk, naponta többször abban a helyiségbe ahol tartózkodunk.
A citrom illóolaj hatékony légtérfertőtlenítő, segít leküzdeni a fertőzéseket. Erősíti a szervezet védekezőképességét, immunerősítő, frissít, tisztít, nyugtat és oldja a szorongást. Gyermekek mellett is lehet párologtatni.
Írásom ismeretterjesztési céllal készült. Nem helyettesíti a szakszerű orvosi diagnózist és terápiát. Ha beteg, keresse fel, házi orvosát, kezelőorvosát és kérje tanácsát!
A legnagyobb gondosság ellenére az anyagban hibák előfordulhatnak. Az itt közreadott esetleges téves információ felhasználásából eredő minden felelősséget és igényt a szerző ezúton elhárít magától.
Vecsei Anett
Okleveles Reflexológus, Fitoterapeuta, Aromaterapeuta
Fotó: V.Z. és Wikipédia