Valójában mi is az a tejsavó?
Számunkra már szinte ismeretlen. Nagyanyáink idejében azonban rendszeresen fogyasztották, különböző problémák ellenszerének tartották. A tejsavó a tejtermékek gyártása során visszamaradó, kiváló tápértékű anyag. Úgy tartják, hogy a tej legértékesebb része. A régi időkben a túrónak szánt, kissé savanyúan felforralt tejet egy tiszta gézbatyuba töltötték, és egy edény fölé akasztották. Az edényben összegyűlt a "savószínű", azaz a sárgás, üveges folyadék a tejsavó. A régi görögök és rómaiak szintén ismerték, használták gyógyításra és szépítőszerként.
Kleopátra legendás szépségét tejsavóval ápolta kívülről és belülről egyaránt. Rendszeresen fogyasztotta és fürdött is benne. A tejsavót, mint gyógyitalt, a múlt század fordulóján alpesi szanatóriumokban is használták, gyenge tüdőbajban szenvedő betegek gyógyításánál. Nagy jelentőséget tulajdonítottak gyógyerejének, ivókúraszerűen alkalmazták. A későbbi időkben a tejipar hulladék anyagaként tartotta számon, így a tejsavó elveszítette megbecsülését és jelentőségét.
A benne található értékes aminosavak és ásványi anyagok a szervezetünkre igen kedvező hatással vannak:
- Íze kellemesen savanykás, nyáron hűsítő, frissítő hatású, ízesíthetjük például kurkumával.
- Napégésre – a tejsavós pakolás fantasztikus hatású!
- Emésztési problémákra ajánlott: puffadás, székrekedés, gyulladások, jótékony bélflóra hiány esetén. Előfordulhat, – ha nincs rendben teljesen a bélflórád, hogy először egy kicsit meghajt.
- Fogyókúrához, méregtelenítéshez kiváló.
- Máj- és epebetegek diétájába beilleszthető.
- Anyagcsere betegségeknél, magas vérnyomásnál, illetve magas koleszterinszint, köszvény, elhízás esetén kiváló is ital.
- Allergiás állapotban jótékony hatású.
- Ismerősömtől hallottam, hogy Erdélyben tüdőbetegeknek az orvos ajánlotta fogyasztását kúraszerűen.
- Szintén Erdélyi történet: – az esztenán dolgozó juhászok keze olyan, mint a bársony, mert tejjel és tejsavóval sokat érintkezik a kezük.
- Immunerősítő hatása is ismert.
- Bőrproblémáknál belső és külső használata is ajánlott, – pakolásként vagy fürdővízbe téve.
- Diéták kiegészítéseként, fogyókúra tökéletes kiegészítője lehet.
- Könnyen ízesíthető gyümölccsel, zöldséglével, fűszerekkel. Felhasználható még mártások, levesek ízesítésére is.
- Olyan főzelékek habarásához is használhatjuk, amelyekhez illik savanykás íze.
- Felhasználhatjuk rizs és gabonafélék főzéséhez víz helyett. Savóból többet adjunk hozzá, mintha vízzel készítenénk.
- Kenyérsütésnél akár a teljes folyadékmennyiséget kiválthatjuk savóval, sokkal levegősebb és finomabb lesz a tészta, sőt sokkal hosszabb ideig eltartható.
- Kalácshoz és más édes kelt tésztához 2-3 evőkanállal érdemes hozzáadni, hogy a tészta könnyedebb, lágyabb legyen.
- Szappankészítéshez bőrpuhító, bőrtápláló adalékként használható.
- Száraz bőrűek öntsenek 2-3 liter savót a fürdővízbe, így puhító, nyugtató fürdőt készíthetnek.
Milyen jótékony tápanyagokat tartalmaz a tejsavó?
A tej értékes ásványi – anyag tartalma koncentráltan (80%-ban) a tejsavóban található: magnézium, cink, vas, mangán, kálcium, foszfor, réz, kálium. Ezen kívül megtalálhatók benne a B1, B2, B6 vitaminok, folsav, pantoténsav is. Fehérjetartalma is értékes: albumin és globulin fehérjék, melyek a vérplazma összetevői.
A savókúrák a legrégebben alkalmazott kúrák közé tartoznak. Már Hippokratész idején alkalmazták az orvosok méregtelenítésre és salaktalanításra. Különösen élelmiszer mérgezések és krónikus májbetegség esetén. Hatását a székrekedésre már az ókori görögök is ismerték.
Az ókori Rómában voltak olyan intézmények, ahol a savót külsőleg fürdő és belsőleg- ivókúra formájában, egyidejűleg használták. Nemcsak bőrbetegségekre, hanem az egészséges bőr feszesebbé tételére és fiatalítására is. Kiválóan leoldja az elhalt hámsejteket,szépítőszerként használták. Az arcunkat is megmoshatjuk tejsavóval, bársonyos lesz tőle a bőrünk. Szinte tejben-vajban fürösztjük magunkat.
Készíts magadnak Kleopátra-fürdőt!
1-2 liter tejsavó +1 evőkanál mandulaolaj, vagy olívaolaj + 1 csésze kamillatea vagy pár csepp kamilla illóolaj.
Alkalmanként 20-30 perces fürdőt vegyünk , és a bőrünk szép, bársonyos lesz. Az arcunkat is megmoshatjuk tejsavóban, szzép, üde és bársonyos lesz az arcunk tőle, és nem irritálja a bőrt. Ha száraz a bőr-főleg télen-akkor heti ké-három alkalommal készítsünk fürdőt.! Hogy a hatás teljes legyen, a kád szélére tegyünk mécseseket, hallgassunk relaxációs vagy meditációs zenét. A fürdőszoba ajtót zárjuk be, és az ajtóra írjuk ki:
„Feltöltődés miatt zárva! – Anya”
Fotó: Vecsei Anett