A Metropol online február 5-i számában jelent meg ez a hír http://www.metropol.hu/kultura/cikk/1281798-kiurult-a-vam-design-center, mely talán egy tisztázó folyamat kezdete lehet Budakeszin (tovább…)
A Metropol online február 5-i számában jelent meg ez a hír http://www.metropol.hu/kultura/cikk/1281798-kiurult-a-vam-design-center, mely talán egy tisztázó folyamat kezdete lehet Budakeszin, és elvezethet oda, hogy a Kossuth utca sarkán álló 3000m2-es „szellemház” titkai nem lesznek tabu témaként elrejtve előlünk és előbb-utóbb az épület is szerves, élettel teli része lesz városunknak. Sokan persze azonnal feltehetik a kérdést: Miért, mi köze van a két épületnek egymáshoz? Nos, egyszerű a válasz. A két épület tulajdonosi-üzemeltetői köre igencsak egynek mondható. Vagy egynek VOLT mondható? Kuszák a szálak. Honlapunk, mely ”csak” egy budakeszi családi magazin és nem egy oknyomozó újság, most sem kezd lázas kutatásba, mindössze annyit tesz, hogy azokból az információkból, melyek nyilvánosak, feltesz néhány kérdést és levonja a következtetéseit.
„Kiürült a VAM Design Center. Elérkezett a végjáték.” Ilyen címmel jelent meg minap az a cikk, melyből megtudhattuk, hogy megszűnt az ismert fővárosi kiállítóhely a 6. ker. Király utca 26. sz. alatt. A kiállítótermet működtető cégről, a VAM Design Kft.-ről jelen pillanatban semmit nem lehet tudni.
A VAM Design Kft. 1999-ben vásárolta meg az önkormányzattól, az 1840-ben, Hild József tervezte épületet, melyet Jálics Ferenc András borkereskedő rendelt meg a nagyhírű építésztől, borháznak. Sokáig ez volt az épület rendeltetése, majd később lakóházként működött. A házat az 1999-től tulajdonos VAM Design Kft. a homlokzati rész megtartásával, a ház műemlék jellegét tiszteletben tartva, de mégis sok új ötlettel átalakítva építette újjá 2007-ben.
Több újszerű, nagy feltűnést keltő kiállítás rendeztek itt ezekben az években. 2008-ban a”Bodies”, 2012-ben a „Bodies 2” tárlatot, 2009-ben a „Tutenhamon kincse”, 2011-ben a „Vincent van Gogh álmai” kiállításokat. Jelenleg, január közepe óta az épület bejáratán egy tábla lóg, „A központ technikai okok miatt zárva.”
A külső szemlélő számára tehát ez a hely egy sikeres kiállítóhely látszatát keltette, de közben változások állottak be a tulajdonviszonyokban. 2006-ban már az R. Porat Kft. volt a tulajdonos, a VAM Design Kft. tehát már csak bérelte a házat és emellett ők adhatták albérletbe a helységeket, így többek között 30 irodát is.
2015. január 13-án egy korábbi jogerős döntéssel a végrehajtó kiürítette az ingatlant és azok kulcsait átadta a tulajdonos R.Porat Kft.-nek. A VAM Design Kft. vezetése már régóta nem fizette a bérleti díjakat.
Ami meglepő, a VAM Design Center honlapján most sincs nyoma bármi változásnak, legfeljebb az érzékelhető, hogy nem frissül a weboldal és a munkatársak telefonjai, az e-mail elérhetőségek nem élnek.
Jelenleg tehát ez a helyzet a Király utcai kiállító teremmel. De mi van az ugyancsak a VAM Design Kft.-hez, ugyanazon tulajdonosi körhöz köthető budakeszi SZELLEM HÁZZAL, a Fő utca és Kossuth Lajos utca sarkán, szemben a művelődési központtal ?
Erről a cikk második részében fogok írni.
Fotóforrás: Wikipédia
Horváth Jenő