Immár 5. éve megyünk baráti társasággal a szokásos újévi gyalogtúránkra a budakeszi Mária-szurdok sziklához, január 1-én. A hétköznapok monotonitásából, zsivajából belépni a természet nyugodt és zavartalan világába, különleges érzés. (tovább...)
Immár 5. éve megyünk baráti társasággal a szokásos újévi gyalogtúránkra a budakeszi Mária-szurdok sziklához, január 1-én. A hétköznapok monotonitásából, zsivajából belépni a természet nyugodt és zavartalan világába, különleges érzés. Ahogy közeledik a tél, úgy csendesedik el az erdő, alszik, pihen, erőt gyűjt a tavaszi megújuláshoz. Szeretünk az erdőben sétálni, kirándulni. A séta egyenletes ritmusa elringat, megnyugtat, s közelebb hoz önmagadhoz. A természetnek télen is meg van a maga varázsa, azonban 2016 első napján elszomorító látvány fogadott bennünket.
A természetben nincs szemét, csak az ember szemetel. A látványból ítélve háztartási hulladékot hord valaki az erdő szélére. Krumpli, vöröshagymahéj, strandpapucs, pelenka, műanyagpalack, alufólia… csak egy kérdés zakatol a gondolataimban: MIÉRT?
Teltek, múltak a napok és csak nem hagyott nyugodni a látvány. Vajon mi lesz a szeméttel? Reméljük, hogy az önkormányzat ezúttal is megtisztítja a területet, mint az tenni szokta ilyen esetekben. Az ismeretlen elkövető pedig szokásához híven már gyűjti az újabb szétdobálandó adagot, "mert ennek az örök körforgásnak talán már soha nem lesz vége, míg világ a világ".
Utána néztem mennyi idő alatt bomlik le az általunk kidobott szemét. Az üvegnek 1-2 millió év, a műanyag szatyornak 200-1000 év, műanyag palack 450 év, az eldobható pelenkának pedig 550 év, karton papír 2 hónap a lebomlási ideje.
Szinte minden szemét újrahasznosítható!
Számomra érhetetlen hogy mi vezet oda egy embert, embereket, hogy ezt produkálják. Budakeszi tájvédelmi körzeteiről mesekönyvet lehetne illusztrálni. Rengeteg védett növény, állat, rovar lakik itt, tiszta a levegő…
Hogyan lehetne ezt megakadályozni?
Szerintem nincs megoldás. Úgy gondolom, ha valaki ilyet tesz ott nagy baj lehet a lelkében, életvitelében.
"A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön"- tartja egy indián közmondás.
VIGYÁZZUNK RÁ!