Néha igazi kincsekre bukkanhatunk, ha egy kicsit kutakodunk a youtube.com kisfilmjei között. Ilyen kisfilm ez a Duna TV által 2013-ban készített dokumentum alkotás is, melyet Gyimesbükk környékén forgattak.
Néha igazi kincsekre bukkanhatunk, ha egy kicsit kutakodunk a youtube.com kisfilmjei között. Ilyen kisfilm ez a Duna TV által 2013-ban készített dokumentum alkotás is, melyet Gyimesbükk környékén forgattak. E kisfilmből megtudhatjuk, hogy a helyiek értékőrzési törekvései igen szerencsésen találkoztak a Budakeszi Kultúra Alapítvány hadisírok iránti érdeklődésével. Együttműködésük eredményességét jelzi, hogy a budakesziek 2011-ben az I. Osztályú Magyar Hadisír Gondozásért járó címet is kiérdemelték gyimesbükki tevékenységükért.
A film a II. világháború Gyimesbükk környéki harcainak állít emléket az Ugra-tetőn, a Bilibók-tetőn és az ezeréves határon, többek között a Budakeszi Kultúra Alapítvány közreműködésével kialakított katonai emlékhelyen tartott megemlékezések felelevenítésével.
Sebő Ferenc augusztusban a Budakeszi Kultúra Alapítvánnyal a Gyimesekbe utazott, hogy augusztus 17-én részt vegyen az ugra-tetői megemlékezésen, édesapjának, Sebő Ödönnek, a 32-es határvadász zászlóalj parancsnokának gyimesbükki szoboravatásán, s az alapítvány tagjainak segítségével bejárja azokat a helyszíneket, amelyeket apja az orosz frontot utolsóként egy egész hónapig hősiesen feltartóztató maroknyi zászlóaljról szóló, "A halálra ítélt zászlóalj" című visszaemlékezéseiben megörökített. A forgatócsoporttal közösen járták be azokat a katonasírokat is, amelyeket gyimesbükkiek és budakesziek közösen évek óta tartó munkával keresztekkel jelölnek meg a helyiek emlékezete és a bécsi levéltár adatai alapján azonosított helyszíneken, A megjelölt katonasírok sorának bővítése, feliratozásaés karbantartása, folyamatos munkát ad az alapítvány munkatársainak és gyimesbükki segítőiknek.