2015-ben mutatták be Budakeszin, a makkosmáriai kegyhely viszontagságos sorsát, történetét bemutató előadást, Varga Lóránt, „Kővel, kő nélkül” drámáját.
2015-ben mutatták be Budakeszin, a makkosmáriai kegyhely viszontagságos sorsát, történetét bemutató előadást, Varga Lóránt, „Kővel, kő nélkül” drámáját. A két évvel ezelőtti, nyárvégi előadást, mintegy 1000 néző előtt adták elő és méltán aratott sikert, nem csak a budakesziek körében. https://amikisvarosunk.hu/cikk/kovel-ko-nelkul-hatalmas-sikere-makkosmarian-mintegy-1000-nezoje-volt-3-eloadasnak Ez a bemutató vezethet el idén egy újabb dráma előadásához is a makkosi templomkertben, melyről Bakács Bernadett polgármester helyettes asszony a makkosi templomkert előadások ügyének elkötelezett híve, lelke tájékoztatta honlapunkat.
A polgármester helyettes asszony elmondása szerint jelen pillanatban még a financiális háttér biztosításának folyamatában vannak. Pályázatokat írtak és várják a szponzorok jelentkezését. Mindenképpen szeretnék a darabot az idei nyár végén bemutatni.
Ungváry Zsolt, „Áldozat” című drámáját a 2 évvel ezelőtti ősbemutatón, a Szent Imre Gimnázium Latinovits Zoltán Diákkőr-e adta elő, melyet később a diák színtársulat a Nemzeti Színházban is bemutathatta.
A mostani, makkosi előadást is vendég művészek és helyi amatőrök társulata adná elő, akárcsak a 2015-ös, Kővel, kő nélkül-t, ismét Lázár Csaba rendezésében.
A polgármester helyettes asszony korábban arról is tájékoztatta honlapunkat, hogy reménykednek abban, hogy a 2020-as budapesti Eucharisztikus Kongresszus fel fogja lendíteni a zarándoklat turizmust is, így a makkosmária kegyhely is része lehet annak.
https://amikisvarosunk.hu/cikk/2020-budapesti-eucharisztikus-vilagkongresszus-fellenditheti-budakeszi-makkosmariai-zaran Ennek kapcsán most azt is megemlítette, hogy az „Áldozat” címú dráma ennek keretében, 2020-ban is bemutatásra kerülne a makkosmáriai templomkertben.
Legvégül pedig ajánljuk elolvasásra a Szent Imre Gimnázium diáktársulata nemzeti színházi előadásának bemutatójához írt ismertetőt az „Áldozat” című darabról.
„Ungváry Zsolt „Áldozat” című, egyfelvonásos darabja Apor Vilmosról szól, az ő életútját mutatja be a mártírium, az önként vállalt áldozat szemszögéből. A győri püspököt a második világháború végén szovjet katonák ölik meg, ő azonban nem egyszerűen áldozattá (a háború áldozatává) válik, hanem áldozatot hoz, a legszentebb áldozatot: embertársaiért (a becsületükben és életükben fenyegetett nőkért) áldozza fel életét. S mivel az erőszakoskodó katonák a püspök lelövése után nem térnek vissza, hogy a lányokat-asszonyokat elhurcolják, kimondható (amit Apor a halálos ágyán megfogalmaz): a Jóisten elfogadta áldozatát.
A darab alaphelyzetében a történelem ítélőszéke vizsgálja Apor életét, immár a teljes életút ismeretében, sőt a tanúk mellett maga az érintett is megjelenik; üdvözültként, fehér ruhában, kommentálva tetteit.
A referens ismerteti a tárgyalt személy legfontosabb adatait, a tanúk „vallomásából” megismerhetjük Apor életének sarokpontjait. Követjárását az első és második világháború idején Mária román királynénál, illetve Veesenmayer birodalmi megbízottnál. A „kislány” beszámolójából a püspök emberi arca, a felidézett gyerekkori „mise-játékból” a leendő pap és mártír karaktere bontakozik ki. Ott van a tanúk között az „ismeretlen katona”, aki lelőtte a püspököt. Akiről tudjuk, hogy létezett, hiszen ismerjük tettét és annak következményeit, de nem tudjuk ki volt ő. Épp olyan rejtélyes alakja a történelemnek, mint az orosz katona, aki Segesvárnál (Apor szülővárosa) leszúrta Petőfit vagy a római katona, aki átdöfte Krisztust. Ezek a történeti-vallási párhuzamok átszövik a filozofikus hangvételű darabot, ahol a hangsúly nem a cselekményen, sokkal inkább a szavakon van.A végzetes húsvétot sem látjuk, Aport nem lövik le a nyílt színen, hanem a Tanú hidegen tárgyilagos beszámolójából idéződik fel. A darab kezdő- és zárómondata ugyanaz az evangéliumi idézet: „Senkinek nincs nagyobb szeretete annál, mint aki életét adja barátaiért.” Az első színben egy hittant tanuló kisfiú olvassa fel dadogva, nyökögve, keresve a szavakat, a végén pedig a történelem ítélőszékének bírája mondja ki, immár tisztán, érthetően. Mert Apor élete és halála ennek a mondatnak a megtestesülése."
Forrás: https://nemzetiszinhaz.hu/eloadas/aldozat/kapcsolodo-tartalmak