Egyszobás, kis lakásunkba beköltözve vált időszerűvé hogy megfelelő fűtésrendszert találjunk, miután mindössze 1 db gázkonvektor árválkodott az egész lakásban. A fürdőben és a konyhában nem volt fűtés, ráadásul október végén az idő is szorított. (tovább…)
Egyszobás, kis lakásunkba beköltözve vált időszerűvé hogy megfelelő fűtésrendszert találjunk, miután mindössze 1 db gázkonvektor árválkodott az egész lakásban. A fürdőben és a konyhában nem volt fűtés, ráadásul október végén az idő is szorított. Első próbálkozásra – leginkább ismert és alkalmazott megoldásként – a gázzal működő cirkófűtéssel kezdtünk foglalkozni. A kialakításhoz szükséges ráfordításoknak, a tennivalóknak és a teljes folyamat időigényének néztünk utána. A költségeket összeszámolva máris elhűltünk a végeredménytől, ami bőven 1 millió forint feletti összegre rúgott 35 nm-re levetítve is, és egy kondenzációs kazán megoldás még tovább növelte volna a költségeket. Mindemellett rengeteg hivatalos ügyintézés várt volna ránk, mint pl. engedélyek kérése gázművektől, önkormányzattól, amely a jelenlegi magyar bürokrácia hatékonyságát alapul véve sem kevés időbe került volna. Ezeken felül szakértői vélemények készíttetését is előírják, amelyhez személyes kiszállás és helyzetfelmérés szükséges, akár a gázművek, akár a kémény-béleléssel foglalkozó szakemberek részéről, hogy a feltételek megfelelőek és kialakítható-e a rendszer. Ezt követte volna az előírt aláírás-gyűjtés a társasház lakóitól a kémény kialakíthatósága miatt, amely egyébként sem egyszerű, és költséges folyamat. Így a kivitelezési részre áttérve a lakás teljes felforgatását is szükségessé tette volna, a kéménybélés és bojler beépítésétől kezdve, a fűtéscsövek elhelyezésén át, a radiátorok helyének kialakításáig. Mindezt átgondolva és a jövőt tekintve tehát ez a megoldás nem volt kifizetődő és megoldható. Mindemellett a földből kinyerhető gáz mennyisége is egyre csökken, a fűtőértéke pedig évről évre egyre rosszabb, ezzel szemben az ára egyre magasabb.. Ezen kívül még egy fontos szempontunk volt, amelynek nem felelt meg ez a megoldás: a helytakarékosság. Kis lakásunk méreteit szem előtt tartva ezt is figyelembe kellett vennünk.
Ezen tények tudatában megszületett az elektromossággal működő fűtés gondolata. A hagyományos megoldásokat, mint pl. olajradiátort, vagy hőlégbefúvót a nagy fogyasztás, a mérsékelt hatékonyság és a helytakarékossággal kapcsolatos hátrányok miatt elvetettük.
Az interneten kezdtünk keresgélni, a rokonságot is segítségül hívtuk, de a végső megoldást egy ismerős ajánlotta. Az ő javaslatára az un. infra – paneles fűtés mellett döntöttünk. Szerencsénkre. Ezt követően rábukkantunk egy magyar gyártói weboldalra, ahol teljes képet kaptunk és megfelelően tájékozódhattunk. Az alapelv már ismert és ugyanaz, mint akár az infraszauna, vagy infralámpa, amiről köztudott, hogy a gyógyászatban is alkalmazzák. Működésének lényege, hogy nem a levegőt melegíti, hanem a tárgyakat belülről, amely a napsugarak melegítő képességéhez hasonlítható.
A megismert információkból kiderült, hogy hatékonyság, költségkímélés és helytakarékosság szempontjából is ez a legelőnyösebb megoldás. Többféle méretben és teljesítménnyel lehet kapni és a kiszámolt légköbméter alapján lehet meghatározni a szükséges méreteket és a panelek mennyiségét. Ahonnan mi beszereztük, 3 méretben és teljesítményben volt kapha 300 – 500W teljesítménnyel. Azóta kihoztak egy még nagyobb, 800W-os teljesítményűt is. A légköbméter alapján kiszámolt 1800W-os teljes energiaigény is igen ígéretesnek tűnt.
Az ára szintén díjnyertesnek bizonyult, 200 ezer forint alatti összeget fizettünk, amely ráadásul nemcsak a paneleket tartalmazta, de erről majd később. A kiszámolt igény alapján 4 db 500W-os panel vásárlása mellett döntöttünk. Kettő jutott a szobába, egy a konyhába. A fürdőbe jutó negyedik panelnek ráadásul egy kisebb, 300W-os is elegendő lett volna. A túlméretezés eredménye a még hatékonyabb működés, így rövidebb idő alatt melegít fel. Ez kevesebb használatot jelent, így ezt választottuk.
Az 500W-os, azaz az akkori legnagyobb panel méretei is igen kedvezőek: 54cm X 104cm-es a kerülete. És ami még fontosabb,
egységesen 3cm! a mélysége mindegyik méretűnek. Úgy lehet elképzelni, mint egy festményt, melyben kép helyett egy fehér színű fémlap található. Két féle választható kerettel gyártják, ami lehet fémes- vagy fa-hatású. A mellékelt képen az általunk választott fa kinézetű látható (A képen látható panel enyhén sárgás elszíneződése a dohányzásnak köszönhető, könnyen tisztítható). Mint utóbb kiderült, egy hatezer forintos plusz költséggel majd bármilyen fotót, festményt vagy grafikát rá lehet nyomtattatni, így esztétikailag is tökéletesíthető. Ezt azonban a megrendelésnél előre kell igényelni, utólag már nem lehet módosítani. Az átvétel pillanatában körülbelül 3 méter kábellel és egy normál 220V-os hálózati csatlakozóval szerelve kaptuk a kezünkbe, tehát a működtetése igen egyszerű. Akár bármiféle szerelés nélkül hálózatba dugjuk és működik. Az infrapanel elhelyezhetősége álomszerű. Mivel nem a levegőt, hanem a tárgyakat melegíti belülről, ennek köszönhetően bárhova elhelyezhető, fentről – lefelé is fűt! Azaz akár a plafonra is rakható! Képnyomtatott változat és falra helyezés esetén esztétikai szempontból is kiváló, hiszen ezen megoldással fali képpé válik és bármi észrevehető, helyet foglaló fűtési alkalmatosság eltűnik a lakásból. Esetünkben a helytakarékosság miatt is a plafonon kapott helyet, így a fehér alapszín végül megfelelőnek bizonyult.
Nagyjából egy éve használjuk, ezért már gyakorlati tapasztalat alapján is állíthatom, csak előnye van és maximálisan meg vagyunk vele elégedve. Egyetlen félelmünk a fürdőszobával volt kapcsolatos a kifröccsenő víz, a pára, a gőz miatt, ami egy elektromos berendezésnek nem túl előnyös. Erre rá is kérdeztünk a megvétel alkalmával, mire egy meghökkentő tesztet mutattak be nekünk egy próba-panellel. A kertbe kitéve áram alá helyezték, és miközben melegített, maximális nyomáson slaggal locsolni kezdték ami semmi működési gondot nem okozott bizonyítván, hogy bármilyen páratartalom mellett biztonságosan használható. Sima, egyenes felülete és vízállósága miatt a takarítása is gyerekjáték. Benedvesített, mosószeres kendővel egy pillanat alatt megtisztítható. A fentebb leírt ár, kérésünkre tartalmazott még 3 db termosztátot is. Megvételének köszönhetően minden helyiségben külön-külön lehet a hőmérsékletet állítani, amely újabb költség csökkenés mellett a komfort érzetet is növeli. Példaként említve a fürdőszobában lévő termosztátot feltekerve, a helyiséghez enyhén túlméretezett panel húsz perc, legfeljebb fél óra alatt meleget teremt, így az e helyiségben lévő fűtést napi nagyjából 1 órát használjuk. Beszereltetésénél a legnagyobb munkát a kábelek falba rejtése okozza, amely véséssel jár. Esetünkben gyors és olcsóbb, ideiglenes megoldásként a falon kívül elvezetett kábelekkel, műanyag kábeltakarókkal szereltettük be, így egy fél nap alatt kész is lett. Fűtő képességéről csak jót mondhatok. Meglepő és kellemes plusz élményt okozott az ágy, amit szintén belülről melegített fel az infra-panel. Az egészségügyi szempontokat figyelembe véve is jelentős előnyt élvez a többi fűtés fajtával szemben. A gázhoz képest nincs károsanyag kibocsátás és mivel a tárgyakat melegíti fel, nem képez porhengert. Ezáltal kevesebb a szálló por, ami miatt tisztább levegőt eredményez. Emellett az infrának gyógyító a hatása, amit eddig mindegyik használó meg is erősített. Eredményként jót tett a légúti problémákkal küzdőknek, például asztmásoknak, az allergiás tünetek csökkentek és enyhültek, de még a leggyakoribb megfázásos betegségek is ritkultak, tüneteik erőssége kisebb lett. Üzemeltetése olcsóbbnak bizonyult, mint az eredetileg meglévő egy darab gázkonvektoré.
Minden érdek nélkül tudom ajánlani az amikisvarosunk.hu Budakeszi Családi Magazin olvasóinak ezt a korszerű, esztétikus és viszonylag olcsó fűtéstechnikát!
Biernaczky Gergely