Szeptemberben húsbolt nyílt a Fő utca túloldalára költöző egykori rétes bolt helyén – a Fő utca 54. sz. alatt – szerényen helyet kérve magának a budakeszi multik húsos pultjainak az árnyékában. A vállalkozás megálmodója és megvalósítója alighanem ráérzett arra, hogy keresnivalója lehet ellenpontként az élelmiszer kereskedelem elszemélytelenedett világában ezzel a kisvárosi bolttal. Ennek kapcsán tettünk fel néhány kérdést Fresz Ferencnek. (x)
Honnan jött az ötlet, hogy a multikkal teli Budakeszin húsboltot nyisson?
Ezen a helyen sokáig egy rétes bolt működött, aztán pedig sokáig üresen állt. Jómagam pedig a covid járvány miatt elvesztettem a munkámat egy multi cégnél, ezért aztán úgy gondoltam, megpróbálok a saját lábamra állni. Eladtam egy kis lakásomat, ebből lett ez az üzlet, melyben szakács fiam lett a társam, aki ugyancsak elvesztette az állását ebben a covidos időszakban.
Milyen koncepcióval indultak el ezen a nem könnyű úton?
Nekem is gyakran voltak olyan tapasztalataim, hogy csak otthon szembesültem a húsvásárlás után azzal, hogy nem éppen azt kaptam, amire számítottam. Ennek fő oka az, hogy egy nagyobb tömbben, az előre befóliázott termék sosem lesz olyan, mint az a lédig, amit frissen, vágás után veszünk meg.
Ezért gondoltam, hogy csak minőségi, friss vágású áruval lehet sikerünk. Ehhez nem könnyű megtalálni a megfelelő beszállitókat. Ráadásul minőségi, jó árut eladni nagyon nehéz korrekt, nem elszaladó árakkal.
A csirke nálunk háztáji, ennek megfelelően drágábbak vagyunk a multiknál, a marha az közel azonos árban van-, a sertés egy kicsit drágább nálunk.
Szinte teljesen zsírmentesek az eladott húsaik!
Mi úgy vagyunk ezzel, hogy a sertés- és marhahúsról a vevők előtt szedjük le a zsiradékokat, faggyút, hogy lássa, teljesen megpucoltuk, és ha kéri, kockázzuk. szeleteljük. Ha teljesíthető, bármilyen kérést teljesítünk. Bárányt, birkát, borjút is, de akár egy kg. csirkelábat, vagy éppen az olivás mortadellát is egy-két nap alatt beszerezzük.
Kis üzlet, sokan szeretik a személyes kapcsolatot, mely a multiknál nem létezik. Ott nem jut idő a beszélgetésre, ott minden személytelen. Ráadásul a hentes szakma kihalóban van.
Milyen beszerzési forrásaik vannak?
A baromfit a termelőtől- és a hentesárut is mi hozzuk el a gyártótól, a sertést-marhát egy nagyobb, megbízható, rugalmas vágóhídról szállítják ki nekünk.
Mennyire lehet a frissességet folyamatosan biztosítani?
A frissesség nálunk alapkövetelmény, erre nagyon odafigyelünk. Hétfőn nincs nálunk húsáru, akkor csak felvágottak-füstült termékek vannak a polcainkon. A hétfő arról szól, hogy készülünk a friss áru fogadására. Kedd-péntek között pedig folyamatosan kapjuk a friss vágású árut.
Milyen tapasztalataik vannak alig 4 hónapos megnyitásuk óta?
Kezd kialakulni egy törzsvásárlói körünk.. A személytelen vásárlás helyett itt nem ritka a barátságos szó, egy-egy mosoly, vicc, poénkodás. És igen, odafigyelünk vásárlóink javaslataira, észrevételeire. Ezektől lesz jobb és szerethetőbb egy ilyen kisvárosi hangulatú bolt. Meg kell nyerni az emberek bizalmát és azt meg is kell őrizni, akár csak egy jó házasságban. Hosszú távra tervezünk!
Fotók: Torti Szofi és Fresz Húsbolt