Két olvasónk is jelezte, hogy róka kóborolt a focipálya környékén és a Gábor Áron utcában. Megjelenése félelmet kelt, megijedni azonban nem kell, erdő mellett lakunk, néha előfordul, hogy közelebb merészkedik az emberhez.
Két olvasónk is jelezte, hogy róka kóborolt a focipálya környékén és a Gábor Áron utcában. Megjelenése félelmet kelt, megijedni azonban nem kell, erdő mellett lakunk, néha előfordul, hogy közelebb merészkedik az emberhez. Az erdei állatok (róka, vaddisznó) lakott területekre való tévedése ritkán okoz komoly problémát, azonban nem árt tudni egy-két hasznos információt.
Mit tegyünk, illetve mit ne tegyünk?
Az egészséges róka, ha nem is ijed meg a látványunktól, de biztos, hogy kitér előlünk, igyekszik elkerülni a közeli találkozást az emberrel. Ha egy vadon élő állatot meg lehet fogni, az valószínű beteg.
Ha mégis a közelünkbe kerülne:
* Nyílt terepen meg kell próbálni az állat látóteréből kikerülni.
* Ne vonjuk magunkra az állat figyelmét
* Kerüljük a gyors mozdulatokat és maradjunk csendben
* Semmi esetre se fussunk, főleg ne próbáljuk elijeszteni
* Ne érintsük meg
* Ne menjük hozzá közel
* Ne kergessük
* Ne etessük2
* Ne zárjuk el a menekülés útját
Kedvenceink (kutya, macska) legyenek beoltva veszettség elleni vakcinával, így őket is, és magunkat is védhetjük a veszélyes betegségtől. Zárjuk a szemetest, szeméttárolót, ugyanis nagyon szeret kukázni, élelmiszer maradványokat keresgél.
A róka emberre egyáltalán nem támad.
A veszettséggel fertőzött róka kezes, simulékony, hagyja magát megsimogatni, nem riad meg az ember közelségétől. Jellemző rá, hogy láthatóan cél nélkül cselleng, nekimegy tereptárgyaknak, nyáladzik, talán (látszólag) barátságosan közelít felénk, semmiképp se lépjünk vele fizikai kontaktusba, és értesítsük a hatóságokat.
Meg kell azonban jegyezni, hogy a barátságosan viselkedő róka nem feltétlen veszett, közel lakunk az erdőhöz ezért megszokta a közelségünket. A városiasodás miatt a rókák, vaddisznók bátrabbak lettek, egyes példányok szeretnek kalandozni az ember lakta területeken.
Amennyiben nem megy el, feltétlenül hívjuk a mezőőrt! Célszerű lehet a telefonszámát a telefonunkba beírni.
A budakeszi mezőőr, Pénzes Kálmán telefonszáma: 30 964 5925
Fotó illusztráció: Gönye Csaba Ádám