A nyáron a város vezetése, a rendőrség, a helyi polgárőrség és a kárvallott makkosiak részvételével megbeszélést tartottak a polgármesteri hivatalban, ahol a megelőzés lehetőségeiről esett szó. (tovább…)
A nyáron a város vezetése, a rendőrség, a helyi polgárőrség és a kárvallott makkosiak részvételével megbeszélést tartottak a polgármesteri hivatalban, ahol a megelőzés lehetőségeiről esett szó.
Azóta gyakrabban látni a területen járőröző rendőröket, polgárőröket és a helyi lakosok is összeállítottak egy makkosi e-mail címlistát, mellyel tartani tudják egymás között a kapcsolatot. Értesíteni tudják egymást gyanús mozgások észlelésekor ezen a hatalmas, gyakran lakatlan területen. Meg egyébként is jó, ha kicserélhetik tapasztalataikat. Talán közösségi szerveződések kialakítására is alkalmas lesz ez a helyzet, bár erre már van egy-két jó példa a korábbi időkből is.
Cikkünknek nem az a célja, hogy megpróbáljon "okostojás" módjára megoldásokat ajánlani. Ez maradjon a hozzáértők, az ott élők dolga. Mi csak azokat az okokat keressük, melyek ezt a rémes helyzetet előidézték, és gyökerei nem ma keletkeztek.
Bizonyára kevesen tudják, hogy a csaknem 14 ezer fős Budakeszi településünkre bejelentett lakóinak mindössze tíz százaléka (1395 fő) él Makkosmárián (897 fő) és vele szomszédos Nagyszénászugban (498 fő). Miközben a várostörzs bejelentettjeinek száma 12.310 fő, mely az összlakosság 90 %-a! A helyi polgárok ezen adatokat olvasva azt gondolhatják, hogy ez bizonyára azt jelenti, hogy a várostörzs és Makkosmári+Nagyszénászug területi nagysága is ennek megfelelő, pedig ez nem így van! A 10 %-nyi lakosság Makkosmárián és szomszédos Nagyszénászugban csaknem olyan nagy területen él, mint a várostörzs 90 %-a. Összehasonlításképpen – képletesebbé téve – ez hasonló arány, mint a földrésznyi Kanada és az USA esetében. Előbbiben 35 millió ember él kb. 10 millió km2-en, az utóbbiban pedig ugyancsak kb. 10 millió km2-en 318 millió ember.
Nagyszénászug
Mit okoz ez a hatalmas aránytalanság Budakeszin? Makkosmárián sok az óriási telek, melyek nem kis része ma is beépítetlen. Ezért a behatolók könnyen körbejárhatják a prédának szánt ingatlanokat, anélkül, hogy azt bárki észrevenné. Emellett Makkosmária szociológiailag is meglehetősen érdekes hely. Sok jómódú polgár él itt, ennek megfelelően nagy zsákmányra is számíthatnak a betörők. Bár Makkosmáriának ez nem minden részére érvényes. Vannak kisebb ingatlanok is, ahol sokan szerényebb körülmények között élnek. Ezeken a helyeken inkább az un. kisstílű, megélhetési bűnözők jelennek meg, sokszor egy-két rúd kolbászért. Ez utóbbi helyzet a jellemző Nagyszénászugra is, ahol ugyancsak sok a kis telek, kevés az egész évben itt élő. Ez elsősorban nyaraló övezet. Itt főleg télen jelennek meg a megélhetési elkövetők, nemegyszer lakhelynek is használva a kis weekend házakat.
Nehéz e fent felsoroltak után azt mondani, hogy ez a terület könnyű megoldásokat kínál a betörések megelőzésére. Nyilván segíthet a terület világításának a bővítése, a jobb lakossági kapcsolatrendszer kialakítása, figyelőrendszer kiépítése, a rendszeresebb rendőri és polgárőr jelenlét. Bár azért azt is tudni kell, hogy ennek a hatalmas résznek a területi adatok birtokában tízszer (!) annyiba kerül az üzemanyagköltsége a járőrözők számára, mint a várostörzs esetében.
Gyors javulásra tehát aligha lehet számítani, emellett nyilván az is rontja a helyzetet, hogy a jelenleg is tartó csatornázási munkák is sok olyan helyzetet teremthetnek, melyek ronthatják e terület közbiztonságát.
Három fős szerkesztőségünkből ketten Makkosmárián élnek. Az itt leírtak az ő tapasztalataik alapján írodtak.
Fotóforrás Makkosmáriáról és Nagyszénászugról: Forró Gábor