A hőmérő higanyszála napról-napra feljebb kúszik a szikrázó napsütésben. A napfény sokkal nagyobb hatással van szervezetünkre, életünkre, érzelmeinkre, mint azt gondolnánk. Lelkünket melengető, simogató érintésével harmóniát teremt körülöttünk. Sugaraiban gyógyító erő rejlik. Javul az önértékelésünk, az életvidámságunk és mosolyt varázsol az arcunkra. A Napot számos ókori civilizációban természetfeletti jelenségnek tekintették és istenként tisztelték.
A napsugárzás létfontosságú! Jótékony hatása nélkül nem lenne élet a földön. Szervezetünkben a D-vitamin, 90%-ban a napfény hatására termelődik. A biológiai óránkat beállító melatonin (melyet a tobozmirigy termel) és a "boldogsághormonok" (endorfin, szerotonin – agy) termelésén keresztül is hozzájárul a szervezetünk egészséges működéséhez. Ha valaki keveset tartózkodik a napon, hiányától betegségek alakulhatnak ki: szív- és érrendszeri betegségek, daganatos betegségek, vesebetegség, cukorbetegség, csontritkulás és nem utolsósorban a lelki- idegrendszeri betegségek erősödhetnek. Gondoljunk a téli szürke napokra, mennyire hiányzik a mindennapjainkból a napfény. Legalább hétvégén szánjunk rá pár órát, hogy élvezzük a természet áldásait a mesés tájat és a friss, ropogós gyümölcsöket.
A megfelelő mennyiségű D vitamin bevitel biztosítja az erős csontozatot, fogazatot életünk folyamán. Napi 15-20 perces napfürdőzés-elég a D-vitamin raktárunk feltöltéséhez. Gondoltad volna, hogy a magyar lakosság felét érinti a D-vitamin hiány?! A napfény mindemellett erősíti az immunrendszert, szabályozza a hormontermelést és a pajzsmirigy működését. Napfény hatására jobban szívódnak fel a táplálékban lévő ásványi anyagok és vitaminok. Sebeink is gyorsabban és szebben – gyógyulnak nyáron. A napfény hatására jelentős javulás várható: ekcéma, pikkelysömör, és száraz bőr esetén is. A legújabb kutatás szerint: „A napozás csökkenteni a vérnyomást, a stroke és a szívroham kockázatát, sőt meghosszabbíthatja az életet.” – a tanulmányt a University of Edinburgh tudósai végezték. Azért nem árt az óvatosság!
Lehetőleg 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk hosszú ideig a napon!. Ebben az- időszakban a legerősebb az UV sugárzás, ha megoldható, az árnyékos helyeket részesítsük előnyben. Ez különösen fontos, kisgyermekek és idősek számára. Minden anyuka tudja, hogy kisbabát kifejezetten a napra tenni nem szabad, azonban az autóban is figyeljünk a napfényre! Főleg akkor, ha hosszabb útra indulunk. Tudtad, hogy a homok, a beton, a víz jelentősen visszaverik a napsugarakat? A bőr nem felejt! A gyakori gyermekkori leégések növelhetik a bőrdaganat kialakulásának esélyét.
A napsugárzás részét képező UV-sugárzást három csoportra osztjuk: UV-A, -B és -C. Az UV- A sugárzás a bőr mélyebb rétegeit éri el, ez okozza a bőr barnulását. Nagy mennyiségben a bőr öregedési folyamatait gyorsítja és a szemet károsíthatja, az általa okozott betegségek közül a legismertebb a szürkehályog. Az UV-B sugárzás szükséges a D-vitamin előállításához, ellenben ez felelős elsősorban a bőr daganatos betegségeiért. Az UV-C sugárzást normál esetben az ózonréteg teljesen kiszűri, de erről a szakemberek véleménye megosztott. Bőrünk védelméről nem csak a nyaralás alkalmával kell gondoskodnunk, hanem a mindennapok során is! Például mikor játszótéren vagyunk gyermekeinkkel, hosszabb időt töltünk a szabadban, kertészkedünk.
Milyen fényvédő krémet használjunk?
A fényvédőkrémek megakadályozzák a D-vitamin termelést! Lehetőleg természetes napozószereket részesítsük előnybe, amit az interneten és a bio – boltokban tudunk beszerezni. De mi is készíthetünk házilag. Figyeljünk a minőségre és az összetételre!
Mi található a gyönyörű naptejes dobozokban, avagy miért esett a választásom a bio-naptejekre?
Alapvetően nem vagyok bizalmatlan. De olyan sok borzalmas vegyszert szeretnének nekünk eladni, hogy ez okból mindig tüzetesen megnézem, hogy mit vásárolok. Kiválasztottam két ismert márkájú napozókrémet. Utánanéztem, mi található benne:
Naptej gyermekeknek, 50 faktoros
Glycerin – glicerin> változó megítélésű
Funkció: nedvszívó, vízelvonó, kisebb koncentrációban nedvesen tartó alkotórész
Megjegyzés: zsírok és olajok alkoholkomponense, szintetikus gyártása propilénből, a bőrön ragadós filmet képez, nagyobb koncentrációban (30%) a bőrből vizet von ki, ezáltal azt kiszárítja, bőrizgató, csecsemő-bőrápolókban nem ajánlott. Háromértékű alkohol, organikus változatát növényi és állati zsírokból nyerik, szintetikus változata propilénből készül. Organikus változata, amelyet általában 12%-nál kisebb koncentrációban használnak kiváló felszíni nedvesítő, magasabb koncentrációban (30%) felett azonban izgatja, szárítja a bőrt. Sziruphoz hasonló állagú folyadék, amelyet oldószerként és puhítóként használnak. A glicerint víz és zsír kémiai reakciójával állítják elő. Kis koncentrációban vízmegkötő, nagy koncentrációban viszont vízelvonó hatású. Tömény oldatban addig vonzza a bőr felületére a nedvességet a bőr alsóbb rétegeiből, amíg az ott nem tartja, hacsak a levegő nedvességtartalma el nem éri a 65%-ot. Ez a folyamat a bőr fokozatos kiszáradását idézi elő, így a bőr belülről kifelé haladva fokozatosan elveszti víztartalmát. Ha egy kozmetikai készítményben nem az első három összetevő közt szerepel, akkor jótékony hatású. Ha az első három összetevőben jelen van, és a termék nem certifikáltan organikus, és/vagy nincs külön feltüntetve a töménysége, akkor vízelvonó, bőrkárosító hatású lehet. A „tesztelt” naptejemben a 3. helyen szerepel!