Egy átépítés során mintegy 1500 üvegnegatívot talált Gräfl Jánosné Herczeg Zsuzsa, édesanyja szülőházának padlásán. Édesanyja, Herczeg Ferencné Stoflitz Margit elmondása szerint a negatívokat de Ponte József 1946-os kitelepítésekor hagyta unokatestvérére, Stoflitz Antalné de Ponte Terézre, a nagymamára.Családi-, első áldozási-, gyermek-, temetési-, iskolai-, közéleti- és természetesen saját szórakozására készült fotókat is láthatunk ezeken az üveglapokon. Az 1945-ben itt állomásozó orosz katonákról is több felvétel készült. (tovább…)
Egy átépítés során mintegy 1500 üvegnegatívot talált Gräfl Jánosné Herczeg Zsuzsa, édesanyja szülőházának padlásán. Édesanyja, Herczeg Ferencné Stoflitz Margit elmondása szerint a negatívokat de Ponte József 1946-os kitelepítésekor hagyta unokatestvérére, Stoflitz Antalné de Ponte Terézre, a nagymamára.
Családi-, első áldozási-, gyermek-, temetési-, iskolai-, közéleti- és természetesen saját szórakozására készült fotókat is láthatunk ezeken az üveglapokon. Az 1945-ben itt állomásozó orosz katonákról is több felvétel készült.
Ezek a képek kb. 1920–1946 között készülhettek, és Budakeszi múltjának hű krónikásai. Gräfl Jánosné Herczeg Zsuzsa szerint ez a hatalmas anyag közkincs, a település mindennapi életének
megismerése szempontjából is nagy jelentőségű gyűjtemény.
Sajnos a mai technika nem fogadókész ezeknek az üvegnegatívoknak a fényképpé alakítására. Ha mégis sikerül valakit találni, egy fotó elkészítése kb. ezer forintba kerül. Ezért aztán ez a munka még várat magára.
Az üveglapok nagyobbik felét Herczeg Zsuzsa nem sokkal azok megtalálása után átadta a Budakeszi Helytörténeti Múzeum vezetőjének, Nagyné Starcz Teréziának, megőrzésre.
Id. de Ponte József életművéről két cikket is írtam a Budakeszi Hírmondó 2010. évi számában, a "Képek egy budakeszi lokálpatrióta gyűjteményéből" című – 25 részt megélt – sorozatomban, melyek kapcsolódó cikként elolvashatóak. Érdemes megismerni ezeket a cikekeket, mert hozzásegítenek ahhoz, hogy ezt a nagy jelentőségű életművet jobban megismerhessük.