Ismét megérkezett a nyári meleg. Néhány napig tartó lehűlés után újra élvezhetjük a napfény áldásos hatását. Érdekes gondolatok járnak a fejemben. Milyen lenne az élet, ha reggel a nap elfelejtene felkelni? Képzeljük el milyen mikor télen napokig borús, ködös az idő? Hajlamosak vagyunk a depresszióra, rosszkedvre. Földünk hideg és sötét bolygó lenne a nap sugarai nélkül. (tovább…)
Kedves Olvasó!
Ismét megérkezett a nyári meleg. Néhány napig tartó lehűlés után újra élvezhetjük a napfény áldásos hatását. Érdekes gondolatok járnak a fejemben. Milyen lenne az élet, ha reggel a nap elfelejtene felkelni? Képzeljük el milyen mikor télen napokig borús, ködös az idő? Hajlamosak vagyunk a depresszióra, rosszkedvre. Földünk hideg és sötét bolygó lenne a nap sugarai nélkül. Az elmúlt évszázadban Magyarországon is melegedett az éghajlat. A csapadék meglehetősen változékony, mennyisége évről évre drasztikusan változik. Özönvíz vagy sivatagi szárazság jellemző országunkra. Ennek ellenére a természet teljes szépségével kedveskedik nekünk. Ételeink készítésénél a gyümölcsök, zöldségek teljes választékát használhatjuk fel. Kirándulásainkon figyeljünk az élővilágra, ami sok-sok meglepetést és szépséget tartogat számunkra. Kisebb gyermekeinket megleptük egy bogárgyűjtő műanyag „üveggel”, tetején nagyító lencsével. Amit ezen keresztül láttunk fantasztikus élményt nyújtott. A Balaton parton sok bogarat, vízisiklót, rákot vizsgáltunk meg közelről, majd útjára engedtük újdonsült barátunkat. Sokat vagyunk kint a jó levegőn, azonban pár szabályt érdemes betartani, egészségünk és bőrünk védelmében. Ez a téma már unalmasnak tűnhet, azonban úgy gondolom évről-évre érdemes visszatérni rá. Nem lehet eléggé hangsúlyozni ennek fontosságát.
Mi is a napfény? A földet érő természetes fény. Hullámhossza alapján látható fényre, infravörös sugarakra és ultraibolya sugarakra osztható. Sajnos a modern életmód hatására jelentősen csökken a napfényadagunk, nagyon kevés időt töltünk szabadban. Száz esztendővel ezelőtt ez az arány még sokkal több volt. Nyáron a napfény a legfontosabb D-vitamin-forrásunk. A napsugárban lévő UV-B sugárzás hatására a bőrben a dehidrokoleszterinből D-vitamin képződik. Ez a folyamat D-vitamin szükségletünk nagy részét kielégíti, az étkezéssel a szükséglet kis százalékát teremthetjük elő. D vitamin raktárunk feltöltéséhez elég lenne, ha májustól szeptemberig naponta 15 percet rövid ujjú pólóban és rövid nadrágban a napon tartózkodnánk. Szakemberek szerint, ennél több időre nincs is szükség,mert hosszabb napozással sem lesz több a D vitamin a szervezetünkben, viszont a nap káros sugarai érvényesülhetnek. Ezzel a témával foglalkozó kutatások alapján minden második ember D vitamin hiányos.
A napsugárzás jótékony hatásai: Fokozza a szerotonin (a boldogság hormon) termelődését, ezáltal javítja a hangulatunkat. Serkenti a vérkeringést, gyorsítja az anyagcserét, javítja a koncentrációkészséget és erősíti az immunrendszert. Számos bőrbetegségre: ekcéma, pikkelysömör ugyancsak jótékony és gyógyító hatású.
A napozás szabályai: Ha módunk van rá 11 óra és 16 óra között ne menjünk ki a napra, inkább húzódjunk árnyékos helyre. Strandolás előtt fél órával kenjük be magunkat napozó krémmel. Részesítsük előnybe a 100% tisztaságú kókuszolajat és a bio napozószereket. Igyunk sok tiszta vizet, ásványvizet! Fényvédő ételeket fogyasszunk, melyek festék és karotin tartalmuknál fogva fokozzák a napfénytűrést! Ilyen ételek a sárga-piros gyümölcsök, zöldségek. Az arcbőrünket szükség esetén szakemberrel tisztítassuk. Ugyanis a pattanások, mitesszerek „belesülhetnek” a bőrünkbe. Mossuk le a sminket napozás előtt és ne használjunk dezodort, parfümöt! A napfürdő öt perctől két óráig tarthat. Hosszabb napozás esetén félóránként mossuk le testünket! Napozás után használjunk bőrnyugtató esetleg gyulladáscsökkentő bio testápolót!
Mikor nem javasolt a napozás:
• 11 – 16 óra között
• Ha fotoallergén gyógyszert szedünk, ez az információ a betegtájékoztatón jelezve van.
Gyermekorvosunk antibiotikum szedése mellett nem javasolja a napon való tartózkodást.
• Lázas állapotban, betegen.
• Ha hirtelen felszaporodnak az anyajegyek a bőrünkön.
• Gyantázás után 24 óráig.
• Étkezés után, alkoholos állapotban
Mit tehetünk, ha leégtünk? Első lépés az érintett testrész lehűtése hideg vízzel. Ha a testünk nagyobb területe leégett, akkor vegyünk egy kád langyos-hideg fürdőt. Fogyasszunk sok folyadékot ez lehet csapvíz,ásványvíz, valódi gyümölcslé! Kerüljük a cukros italokat és az alkoholt! A húzódó égő érzést enyhíteni tudjuk tejföllel, aludt tejjel. Szintén jó eredményt lehet elérni az Aloe Vera készítményekkel. Kamilla: Ősidők óta ismert gyulladáscsökkentő hatásáról. A belőle készült főzet gyógyírt jelent az égett bőrnek, használjuk borogatásként. Ha a leégés bőrszárazsággal is jár, akkor bekenhetjük shea vajjal, ligetszépe olajjal, vagy szőlőmag olajjal.
Körömvirág kenőcs gyulladáscsökkentő és segíti a bőr regenerálódását.
Egy kis aromaterápia: 2 evőkanál hidegen sajtolt napraforgó olajba tegyünk 10-15 csepp jó minőségű orvosi levendula illóolajat. Ezzel kenjük be az érintett területet. Fontos, hogy jó minőségű illóolajat vásároljunk.
Napszúrás: a fedetlen fejet érő közvetlen és erős napsugárzástól alakul ki. Tünetei: fejfájás, hányinger, szédülés, rosszullét… Javasolt sok folyadék fogyasztása,elsötétített szoba, hideg vizes borogatás a homlokra. Pihenjünk és napokig kerüljük a közvetlen napfényt. Jótékony hatású lehet a kamilla, citromfű, cickafark, borsmenta, hibiszkusz, levendula tea hidegen fogyasztva. Ha szükséges forduljunk orvoshoz!
Hőguta: napszúrás nélkül is előfordul. Akkor lép fel, mikor hosszantartó meleg miatt a szervezet hőháztartása zavart szenved és hőfelesleg jelentkezik. Jellegzetes tünetei: vörös fej, verejtékezés hiánya, a test hőmérsékletének jelentős emelkedése 39 fok fölé, de elérheti a 41 fokot is, eszméletvesztés. Ezen tünetek kialakulását jelezheti a koncentrálóképesség zavara, enyhe bódulat, majd kifejezett kábultság. A beteg feje fájhat, szédülhet, hányinger és hányás jelentkezhet. Hőguta gyanús esetben azonnal hívjon mentőt! A kiváltó okokat, ha lehet, minél hamarabb szüntessük meg, vigyük hűvös helyre a beteget! Nagyon fontos a páciens testének hűtése, amit a segítség megérkezéséig lehetőségek szerint hűtőborogatást alkalmazásával valósítsunk meg.
Napallergia: Hasonlóan kell eljárni, mint a napégésnél. Nyáron figyelnünk kell a szalmonellabaktériumra. Az ételek nagyon hamar megromlanak. Leggyakrabban tojásos étellel, fagyival, máglyarakással, madártejjel terjed, különösen, ha ezek az ételek a nyers tojássárgáját tartalmazzák. Megelőzhető, ha oda figyelünk a higiéniára. Az étel alapanyagait és a kezünket is alaposan mossuk meg folyó vízzel. A megmaradt ételt azonnal tegyük hűtőszekrénybe! Fogyasztás előtt forraljuk újra! Figyeljük az ételek szavatossági idejét!
Kellemetlenségként érhet minket: darázscsípés, szúnyogcsípés, kullancsot találhatunk testünk bármely részén. Előző írásomban /Megfogtam egy szúnyogot! Védekezzünk természetesen!/ Megosztottam gondolataimat, tapasztalataimat a témával kapcsolatban. Szeretettel ajánlom a Kedves Olvasó figyelmébe.
Hogyan tehetjük a hőséget elviselhetővé a lakásban: Nem szabad túlzott hőmérséklet-különbséget beállítani a légkondicionálók és a kinti hőmérséklet között. Ez vonatkozik az autósokra is. Használjunk ventillátort! Ha nincs redőnyünk, rolónk akkor árnyékoljuk le az ablakokat, fehér lepedővel, a fehér szín taszítja a napsugarakat. Igyunk nagyon-nagyon sokat! Melegben egy kicsit több engedményt tehetünk az üdítőkkel kapcsolatosan, mint máskor. Ilyenkor szinte bármi jólesik, ami hideg és folyékony! Az üdítőket, gyümölcsleveket hígíthatjuk tiszta vízzel, sok jéggel. Legjobb a citromos, hűtött limonádét. Nagyon finom és hűsítő a mentaszörp vagy, mentalevéllel ízesített citromos limonádé, tea. Arra azonban ügyeljünk, hogy jéghideg vizet, üdítőt főként felhevült testtel ne fogyasszunk. Ügyeljünk az étkezésünkre is. Ne együnk nehéz ételeket, részesítsük előnybe a gyümölcsöket, zöldségeket és a szárnyas húsokat. Ha egy kicsit megváltoztatjuk étkezési szokásainkat, sokkal jobban viselhető a nyári meleg.
Estefelé mikor kellemesre hűlt az idő, sétáljunk egyet a szabadban és hallgassuk a tücskök ciripelését. Figyeljük az esti égboltot, mely fehér bárányfelhőket és hulló csillagokat tartogat számunkra.
Fotó: Veritas Budakeszi Rathauskeller
Heti Gondolat…
„Ne feledd, mosolyogj! És a világ is visszamosolyog Rád!”