Ilyenkor télen fokozottan ügyelek arra, hogy minden étkezés tartalmazzon vitamindús zöldséget, s e megfontolásból is – meg azért is mert, én szeretem – gyakran kerül nálunk asztalra a „megosztó” zöldségnek számító, de vitaminban és ásványi anyagban gazdag kelkáposzta.
Azért írom, hogy megosztó, mert a többség nem igazán kedveli, főleg a gyerekek, akik már a szó hallatán is kiszaladnak a konyhából. (tovább...)
Ilyenkor télen fokozottan ügyelek arra, hogy minden étkezés tartalmazzon vitamindús zöldséget, s e megfontolásból is – meg azért is, mert én szeretem – gyakran kerül nálunk asztalra a „megosztó” zöldségnek számító, de vitaminban és ásványi anyagban gazdag kelkáposzta.
Azért írom, hogy megosztó, mert a többség nem igazán kedveli, főleg a gyerekek, akik már a szó hallatán is kiszaladnak a konyhából. Nálunk sem volt ez másképp, a kelkáposztafőzeléket csak én ettem a férjemmel napokig, mert keveset nem lehet belőle csinálni és a gyerekek a rakott kelkáposztát is csak immel-ámmal ették. De nem adtam fel és időről-időre csináltam, had szokják, s szép lassan megszerették, annyira, hogy már kérték, hogy hétvégén legyen raktott kelkáposzta. Én viszont egyre nehezebben szántam rá magam a szépen gyarapó család mellett. Külön megfőzni az egyes részeket rengeteg idővel és mosogatással járt, de azért szorgosan csináltam, mert az étel bekerült az itthoni Top10-be.
Egy ilyen nekiállás alkalmával, mikor túl sok kelkáposztalevelet főztem, született meg a kelkáposzta – krémleves – gazdagon, ami azóta nagy kedvenccé vált.
Elkészítése roppant egyszerű: a lényeg – és amiért a gyerek imádják – a belevaló: piritott kenyér kocka (szárazabb kenyér kockázva kicsi zsíron megpirítva) és a sonka-chips (hajszálvékony sonka kocka, szintén pirítva)
Kelkáposzta- krémleves
Hozzávalók:
– kb. negyed főtt kelkáposzta (vagy egy negyed káposztát megfőzök 1 l vízben)
– 1,5 dl tejszín v tej v. tejfől (de én már ezek hiányában csináltam 4 db medvesajttal is)
– 1 l víz
– 3 gerezd fokhagyma, rómaikömény (pár szem), só
Elkészítés: a fentieket botmixerrel pépesítem, 3 percig forralom és kész. Tálalható is a pirított kenyérkockákkal és a sonka chipsel, de lehet bele akár reszelt sajtot is tenni.
Rakott kelkáposzta gyorsan
Fenti okokból kifolyólag hosszú ideje gondolkodtam azon, milyen lenne ha csak összedobálnám a rakott kel hozzávalóit és megsütném. A gondolkodást tett követte, megcsináltam, íme a recept:
Hozzávalók:
1 egész kelkáposzta nyersen
fél kiló darálthús (marhából a legfinomabb)
1 bögre rizs
2 vöröshagyma v. póréhagyma
2 bögre víz- izlés szerint 1 kicsi paradicsomkonzerv-
1 kis doboz tejfől
só, izlés szerint pirospaprika, bors, római kömény, fokhagyma..
Elkészítés:
Azt sajnos nem ússzúk meg, hogy a hagymát felkockázzuk, s a hússal összekeverjük egy edényben és megfűszerezzük sóval, borssal, pirospaprikával, izlés szerint fokhagymával, rómaiköménnyel. Ha ezzel megvagyunk, ezt rétegezzük a nyers kelkáposztalevelekkel és a nyers rizzsel az alábbik szerint, egy nagy jénaiedényben:
– kelkáposztalevelek kb. 8-adba vágva
– dalálthús-hagyma keverék vékonyan
– rászórunk egy vékony réteg rizst a bögréből
Addig folytatjuk míg el nem fogynak a hozzávalók, edény mélységtől mérettől függően lényeg, hogy káposztalevéllel zárjuk a tetejét.
Utána a vizzel összekeverjüka a tejfőlt, ha szeretjük paradicsomosan (zaftosabb ízesebb lesz), akkor azt is belekeverjük. Izlés szerint kicsi sózhatjuk, s ezzel meglocsoljuk az összerakott ételt. Lefedjük, és 180-200 C-on, 1-1,5 óra alatt készre sütjük.
Remekül összeérnek az ízek, a rízs megpuhul, a káposztalevél megpárolódik (talán még egészségesebb is, mert ne fő ki belőle a vitamin) egyedüli hátránya, hogy néha összeáll a húsréteg ha nem rakom elég vékonyan.
Jól le kell fedni, ne szökjön el belőle a gőz. Én először a jénaiedényben csináltam a fotó kedvéért, azóta viszont a vasedényemben készül egyrészt mert több fér bele, másrészt ,mert jobban tartja a hőt. Mi imádjuk!
Érdemes kipróbálni! Jó étvágyat!